Oranje – značajna i korisna agrotehnička mera
Oranje je veoma značajna i korisna agrotehnička mera. Da bi oranje dalo svoj puni pozitivni efekat potrebno je obaviti ga u pravo vreme, tj. kada je zemljište u optimalnom stanju za oranje.
Optimalno stanje zemljišta za oranje je kada je zemljište umerene vlažnosti. Ukoliko se od zemlje u ruci može formirati grudva koja se raspadne pri udaru o tlo, zemljšte je umereno vlažno i to je optimalan – pravi momenat za oranje.
Ukoliko se prilikom uzimanja zemlje u ruku ne može formirati grudva jer se zemlja osipa, zemljište je suvo. Ako se zemlja lepi u ruci, zemljište je vlažno.
Oranje suvog ili vlažnog zemljišta najčešće donosti mnogo više štete nego koristi.
Pozitivni efekti oranja su sledeći:
- Nakupljanje vlage u zemljištu. Tokom zimskog perioda u oraničnom sloju nakuplja se vlaga koja je na raspolaganju biljkama i naročito je značajna kada se tokom vegetacionog perioda javi nedostatak padavina.
- Obezbeđuje se bolja struktura zemljišta.
- Obezbeđuje se bolja provetrenost zemljišta.
- Poboljšava se mikrobiološka aktivnost zemljišta.
- Ubrzava se razlaganje žetvenih ostataka njihovim unošenjem u dublje slojeve zemljišta.
- Oranjem se primenjena mineralna đubriva unose u dublje slojeve zemljišta i pravilnije se raspoređuju po oraničnom profilu.
Jedna od bitnih mera koje teba primeniti posle oranja je zatvaranje brazde. Cilj ove mere je da se smanji izloženost površine zemljišta vetru i suncu, radi boljeg očuvanja zemljišne vlage.