Proizvodnja kupusa Timac tehnologija
Prema dostupnim podacima, proizvodnja kupusa čini oko 15% ukupne proizvodnje povrća, a najveći udeo – oko 70% se koristi za industrijsku preradu, te su stoga za ovu vrstu proizvodnje najveća ulaganja.
Proizvodnja kupusa u Republici Srbiji se uglavnom obavlja iz rasada, a ređe iz semena direktnom setvom.
Način proizvodnje se može podeliti na ranu proizvodnju – gde se kupus koristi svež; i kasnu kasnu proizvodnju, koja je namenjena za kiseljenje i druge oblike prerade kupusa.
Rana proizvodnja – sadnja se obavlja od početka marta do prve dekade aprila, a kupus na upotrebu stiže u drugoj polovini maja i u junu.
Letnja proizvodnja se odvija od sredine maja do sredine juna presađivanje, a sečenje glavica počinje od sredine avgusta do sredine septembra.
Kasna proizvodnja počinje presađivanjem sredinom jula, a završava se sečenjem glavica tokom oktobra i novembra, pre nego nastupe veliki mrazevi.
Pošto je kupus veliki potrošač azota i kalijuma, ishranu treba prilagoditi njegovim potrebama. Posebno obratiti pažnju na ishranu azotom, jer prekomernim dodavanjem – glavice ostaju šuplje. Sa uravnoteženim odnosom azota i kalijuma dobijamo čvrste i popunjene glavice.
Pre osnovne obrade zaorati na dubinu 25-30 cm đubrivo sa izraženim sadržajem kalijuma, 2/3 od ukupne količine. Zatim u predsetvenoj pripremi zaorati preostalu količinu hranljivih materija i azotnog đubriva u sloju od 10-12 cm. Po potrebi, u toku vegetacije, ukoliko se uoči potreba za dodavanjem azota, može se primeniti u međurednoj obradi u manjoj količini.
GDE SMO PRISUTNI
Timac čvrsta đubriva proizvođači uglavnom koriste pre setve. Predsetvena primena Eurofertila i Duofertila čini preko 60%, uglavnom kod velikih proizvođača (preko 30 ha), koji imaju zatvoren ciklus proizvodnje i prerade, dok Sulfammo 30 je zastupljen na svakom velikom i malom gazdinstvu.
Zahvaljujući specifičnim suplementima, hranljive materije su dostupne tokom cele vegetacije u dovoljnim količinama, tako da su potrebe uvek zadovoljene u svim fazama rasta. Takve biljke su u dobrom stanju, manje podložne bolestima, lakše podnose stresne uslove tokom vegetacije, što na kraju dovodi do visokih i stabilnih prinosa. Posebno je naglašena uloga Sulfammo 30, jer se kupus najviše gaji u Futogu (selo u Vojvodini) i okolini, gde preovlađuju lakša peskovita zemljišta, gde intenzivno navodnjavanje dovodi do ispiranja i gubitaka azota. Primena Sulfammo 30 i specifičnosti sadržanih u ovom azotnom đubrivu smanjuje nedostatak istog, obezbeđuje kontinuiranu ishranu tokom vegetacije. Listovi takvih biljaka su elastični, nema pukotina, sadrže više suve materije, čime se smanjuje rizik od bolesti (truleži) i propadanja. Pošto se kupus uglavnom gaji za industrijsku preradu, kiseljenje, takve glavice se lakše i brže kisele, nema mnogo gubitaka baždarenjem, a dobijamo proizvod od kupusa ujednačene veličine i težine.
Što se tiče tečnih đubriva, izdvaja se Fertiactyl Starter, čija se upotreba u fazi rasada i posle rasađivanja pokazala kao redovna mera. Iskustvo i praksa samih proizvođača pokazuje da primenom Fertiacty Startera dobijamo jače biljke, sa razvijenijim korenovim sistemom. Takve biljke se lakše i brže prilagođavaju uslovima na otvorenom terenu, lakše savladavaju stres od presađivanja i nastavljaju intenzivnije da rastu. Ostala tečna đubriva kao i vodorastvorljiva su u velikoj meri prisutna, preko 30%, što opet u velikoj meri zavisi od stanja useva.
ZADOVOLJNI KUPCI
I pored svih problema koji prate proizvodnju kupusa, možemo se pohvaliti da nam proizvođači iznova poklanjaju svoje poverenje što na kraju rezultira obostranim zadovoljstvom postignutim rezultatima.
Autor ATC Ivan Čobanov